Początki koła

Kilka słów o naszym Kole

    Koło Łowieckie „Błękitne Źródła” w Tomaszowie Maz. założone zostało przez grono 13 entuzjastów łowiectwa, mieszkańców tego miasta i jego okolicy – 09 listopada 1923 roku jako „Koło Myśliwskie w Tomaszowie Rawskim”.
W dniu 18. sierpnia 1929 roku odbyło się Walne Zebranie Koła Myśliwskiego, na którym zmieniono Statut Koła i nazwę Koła na „Stowarzyszenie Łowieckie w Tomaszowie Maz.” I tak pozostało do wybuchu II wojny światowej.
    Po wojnie już w sierpniu 1945 r. zebrali się dawni członkowie „Stowarzyszenia”, którzy przeżyli wojnę i założyli „Grodzkie Koło Łowiectwa w Tomaszowie Maz.”.

    Jako ciekawostkę zamieszczamy fotokopię decyzji Wojewody Łódzkiego – jeden z nielicznych pozostałych dokumentów z tamtego okresu, który się uchował.

Nazwa Koła

    Nazwa Koła bierze się od nazwy rezerwatu przyrody, leżącego na obrzeżach miasta Tomaszowa Maz. oraz naszych terenów łowieckich. Dawniej różnie nazywano ten osobliwy i urokliwy rezerwat;  „Modre Wody”,  „Błękitne Źródła” – ostatecznie Koło nasze przyjęło nazwę „Błękitne”, a nie „Niebieskie Źródła”, jak obecnie nazywa się rezerwat przyrody.
    Koło Łowieckie „Błękitne Źródła” jest nie tylko jednym z najstarszych kół w województwie łódzkim, ale również na terenie całego kraju – powstało bowiem już dwa lata po utworzeniu „Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich”, dzisiejszego „Polskiego Związku Łowieckiego”
    Koło nasze jest odznaczone „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej” oraz posiada tytuł „Zasłużonego Koła dla Łowiectwa Województwa Łódzkiego”.