Koło Łowieckie nr 39 "Błękitne Źródła"
   


Wizyta w szkółce leśnej z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, poczynionymi podczas spotkania z leśniczym, wybraliśmy się do szkółki leśnej w Borkach.

Rano stalowy kolor nieba nie wróżył nic dobrego. Wszyscy martwiliśmy się jak to będzie, gdy podczas naszej leśnej wyprawy zacznie padać. Jednak przez te ponure myśli przeświecała iskierka nadziei… Przecież to niemożliwe! Gdy my wyruszamy w teren zawsze jest przynajmniej ładna pogoda! No, ale może nie tym razem? Jednak z każdą lekcją niebo rozjaśniało się, a w momencie naszego wyjazdu świeciło już piękne słońce. To niesamowite, ale Niebo chyba sprzyja naszym działaniom.

W miejscu naszego spotkania, na terenie szkółki czekali już na nas myśliwi z Koła Łowieckiego „Błękitne Źródła” pan Reinhold Gach i Władysław Ziajka oraz leśniczy, pan Tomasz Rogaczewski.
Naszymi działaniami kierował oczywiście gospodarz szkółki. Na początku opowiadał o życiu szkółki. Na żyznym, torfowym podłożu sieje się nasiona roślin, z których wyrastają sadzonki. Po kilku latach są przesadzane na tereny zrębów i nieużytków. Widzieliśmy w szkółce plantacje hodowli jodły, dębu szypułkowego, buka zwyczajnego, sosny pospolitej, brzozy brodawkowej, modrzewia, lipy, kaliny, czarnego bzu, dzikiej róży. To stąd będą sadzonki do naszej remizy, którą już za kilka dni będziemy nasadzać. Już dziś dokonaliśmy oględzin terenu na remizę.
Potem zabraliśmy się do pracy i razem z pracownicami szkółki wyjmowaliśmy z ziemi sadzonki 7-letniej jodły, z obszaru 19 arów. 3000 sadzonek związanych w pęczki, po 25 sztuk każdy, zostało zapakowanych do samochodu i wywiezione na tereny, gdzie zostaną posadzone. Dowiedzieliśmy się od naszego leśniczego, że będą sadzone w odległościach 1,5m x 1m. Musimy obliczyć na lekcji matematyki, o jaki obszar powiększamy zalesienie Polski.
Następnie przeszliśmy na plantację dębu szypułkowego i wykonaliśmy podobną pracę. Po drodze leśniczy pokazywał nam rzadko spotykane drzewka daglezji zielonej o pięknie pachnących, miękkich igiełkach, derenia jadalnego, o drobnych żółtych kwiatuszkach, z których wyrastają bardzo zdrowe owoce.
Na zakończenie czekało na nas przygotowane ognisko, do którego wszystkie produkty ufundowali nasi przyjaciele myśliwi.
Ustaliliśmy termin następnego spotkania, już na terenie przyszłej remizy.

                            Małgorzata Bochemska

Zobacz zdjęcia w galerii lub kliknij tutaj
To top of the page wróć na górę To top of the page


Zaloguj się

Złom

Zasłużony Dla Łowiectwa Województwa Łódzkiego

Alternative flash content

Requirements

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej

Alternative flash content

Requirements

Gościmy

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Liczba wizyt43781


Copyright by www.drezner.pl