Koło Łowieckie nr 39 "Błękitne Źródła"
   


Nauka wyszła z lasu

W lesie, w rejonie Wiaderna, umówili się na spotkanie z uczniami i wychowawcami klas drugiej i piątej Szkoły Podstawowej nr 12, myśliwi z koła „Błękitne Źródła” i leśnik z leśnictwa Swolszewice.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bo obok szkoły w Wiadernie rozpoczyna się około dwukilometrowa ścieżka edukacyjna urządzona przez leśników z Nadleśnictwa Smardzewice. Ścieżka biegnie przez kompleks leśny, bardzo reprezentatywny dla lasów naszego regionu. Różnorodność drzewostanu i podszycia pozwala poznać życie lasu, o którym przystępnie opowiadali myśliwi i leśnik. Naukowy spacer przez wiosenną zieleń lasu wyznaczało dziewięć przystanków z planszami poglądowymi, obok których leśnicy urządzili miejsca odpoczynku z siedziskami i stolikami z prostych, drewnianych klocy. I w miejscach obok tablic edukacyjnych, i w drodze leśnymi duktami leśnik Zbigniew Wojtaszczyk oraz myśliwi Reinhold Gach, prezes koła, Piotr Ziajka i Witold Gach opowiadali młodym słuchaczom o życiu lasu, gospodarce łowieckiej i drzewnej, o ochronie przyrody, o czynnikach zagrażających ekosystemom leśnym. Ponad dwugodzinny spacer przez leśne ostępy to coś więcej niż najlepiej prowadzona lekcja w szkolnej pracowni. Opowieści o lesie ludzi lasu uzupełniały nauczycielki Wanda Popławska, ucząca piątoklasistów przyrody i geografii oraz Małgorzata Bocheńska, nauczycielka nauczania początkowego, opiekunka drugoklasistów. W spotkaniu uczestniczyła też pani dyrektor Anna Węgrzynowska. Ta wycieczka do lasu była realizacją programu edukacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego pod nazwą „Ożywić pola - rok zająca”. Tu trzeba dodać, że od około 10 lat myśliwi wyłączyli z polowań zające i kuropatwy, które to gatunki są poważnie zagrożone.
Leśną edukację zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek w specjalnie do tego urządzonym miejscu. Można powiedzieć, że w tym wypadku nauka nie poszła w las, a wręcz przeciwnie, z lasu wyszła.

Jan Pampuch

 

Zobacz zdjęcia w galerii lub kliknij tutajTo top of the page wróć na górę To top of the page


Zaloguj się

Złom

Zasłużony Dla Łowiectwa Województwa Łódzkiego

Alternative flash content

Requirements

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej

Alternative flash content

Requirements

Gościmy

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Liczba wizyt43782


Copyright by www.drezner.pl