Koło Łowieckie nr 39 "Błękitne Źródła"
   


XII Hubertus Spalski 15.10.2011

XII Hubertus Spalski 2011.

      To już po raz XII zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na oficjalne, tym razem ogólnopolskie obchody święta myśliwych i jeźdźców pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dra Mariana Pigana, Przewodniczącego Zarządu Głównego PZŁ dra Leszka Blocha – Łowczego Krajowego oraz Romana Jagielińskiego jako Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego a honorowym patronatem objął nas Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Za tym kryje się bezimienny sztab ludzi którzy poświęcili swój własny czas i zdolności organizacyjne aby godnie i zgodnie z polską tradycją oraz myśliwskim zwyczajem jak najpiękniej ugościć przybyłych myśliwych, jeźdźców, sympatyków, przygodne osoby jak i nieufającym w to że myśliwy to nie człowiek ubrudzony farbą lecz GOSPODARZ terenu zwanego łowiskiem.

         Nie jest w moim zwyczaju politykować z wysokości ambony i w moim najgłębszym przekonaniu - kapłan ma do głoszenia Ewangelię i Prawdy tam zawarte lecz z natury rzeczy wynika że myśliwy jest politykiem, który zatroskany o stan łowiska i jego właściwą gospodarkę zaniepokojony się staje coraz bardziej brakiem wsparcia mądrym – podkreślam MĄDRYM PRAWEM regulującym zdrowe zasady ochrony jak i introdukcji zwierzyny w szczególnym odniesieniu do tzw. pióra i zwierzyny drobnej która w przerażającym tempie niknie z naszych łowisk w wyniku ignorowania wysiłku leśników i myśliwych którzy współpracując, dwoją się i troją aby nie trzeba było wpisywać zwierzyny drobnej, dziś jeszcze widocznej w łowiskach ale być może już niedługo pokazywanej tylko na planszach podczas odwiedzania punktów edukacyjnych. 

      Temat nie jest nowy i nie odkrywam tymi słowami przysłowiowej Ameryki lecz pozostawienie tematów bez ciągłego nagłośnienia sprawi że pseudo obrońcy zwierząt doprowadzą do takiej populacji zdziczałych psów i kotów oraz krukowatych iż stanie się to zjawisko niebezpieczne dla ludzi a cóż dopiero dla zwierzyny.

        Historia terenów na których dziś jesteśmy ukazuje doskonale piękną symbiozę człowieka i przyrody. Są wśród nas osoby które mogą wspomóc proces ochrony a czasem wręcz obrony piękna natury którą człowiek ze wszech miar stara się czynić jemu poddaną bez względu na skutki takiego postępowania w niedługim już czasie. Korzystając z obecności świata mediów warto po raz niewiadomo już który zaapelować o rozwagę i rzetelny przekaz. Często myśliwi właśnie w mediach są kreowani jako mordercy zwierzyny i osoby bezkarnie biegające po lasach i polach aby strzelać do wszystkiego co się porusza.

O gdyby tak osoby decydujące o takim przedstawianiu w środkach które,  dodajmy uczciwie są społecznymi środkami przekazu - zechcieli zobaczyć niezwykły wprost wysiłek myśliwego jak i ludzi lasu którzy w trudnym dla zwierzyny czasie, gdy brakuje pożywienia a śnieg i lód zagrażają egzystencji zwierząt brodzą dniami a czasem i późną porą by odnaleźć paśnik i go napełnić karmą czy też zaopatrzyć lizawki podające zwierzynie wygłodniałej i będącej u kresu wytrzymałości mikroelementy ratujące ich przetrwanie i ratujące życie.

Żyjemy w kraju który uczy się wielu spraw na nowo. Po tamtych trudnych czasach trzeba wiele nadrobić. Każdy człowiek ma prawo do swoich pasji;  jeźdźcy,  kajakarze czy piłkarze, siatkarze i narciarze, hokeiści i brydżyści, myśliwi i malarze a nawet ci którzy fotografując zwierzynę chcą ją ocalić od zapomnienia. 

Trwajmy razem bo to jest siła. Przenieście proszę z tego miejsca pozdrowienie myśliwskie jakże piękne i głębokie DARZ BÓR do Waszych kół łowieckich i na koleżeńskie spotkania. Niech święty Hubert będzie naszym wsparciem w tym dziwnym czasie gdy wyśmiewa się dobro i wysiłek a przyklaskuje tandecie. Oby nasz wysiłek pozwolił przetrwać tym którzy swojej pasji nie zamieniają i nie uciekają od niej ale dzielnie i wytrwale dążą do zachowania w kryształowej postaci tego co otrzymaliśmy darmo od naszych poprzedników. Jeśli poniesiemy to dalej i przekażemy następnemu pokoleniu – spełnimy swoją rolę – Tak nam dopomóż BÓG.  Amen

 

 

 To top of the page wróć na górę To top of the page


Zaloguj się

Złom

Zasłużony Dla Łowiectwa Województwa Łódzkiego

Alternative flash content

Requirements

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej

Alternative flash content

Requirements

Gościmy

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Liczba wizyt43598


Copyright by www.drezner.pl