Koło Łowieckie nr 39 "Błękitne Źródła"
   


Opoczno 10.10.2010

Opoczno 10.10.2010. – 60 lecie K.Ł. „KUROPATWA.”

      W dzisiejszą niedzielę, 10 października, w całej Polsce obchodzimy X już Dzień Papieski, którego hasłem są słowa: Jan Paweł II – odwaga świętości. Podpisany przez Papieża Benedykta XVI dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II pozwala żywić nadzieję na jego rychłe wyniesienie na ołtarze. Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się więc, w duchowe przygotowanie naszego narodu do oczekiwanej beatyfikacji Jana Pawła II. Kiedy z pamięci przywołujemy wydarzenia z 16 października 1978 roku, gdy Polska była w zupełnie innej rzeczywistości, gdy tłamszono wszelkie prawa swobody i wolności sumienia a z Watykanu dotarły przekazywane przez stację Wolna Europa wiadomości o wyborze polskiego Kardynała na Stolicę Piotrową – pierwszego w historii Kościoła – wydawało się to tak szczęśliwe, że trudno było uwierzyć. Dziś z perspektywy wielu lat patrzymy na to zdarzenie zupełnie inaczej. Dał nam Bóg opatrznościowego człowieka, aby ukazał prawdy, którymi człowiek winien się kierować w życiu, aby nie zatracić szansy zbawienia, do czego przecież jest powołany. Był z nami w trudnym czasie transformacji i przemian ustrojowych, w czasie, który zmienił nasze myślenie i zburzył betonowy mur odgradzający od świata wolnej myśli i twórczego działania. Ale jak się okazało ten świat nie jest wcale wolny od niebezpieczeństw tak zewnętrznych jak i zewnętrznych – zniewalających człowieka. Przykładów choćby z ostatniego tygodnia jak i wcześniejszych nam nie brakuje. Ale pokazał nam Jan Paweł II, że trzeba odważnie kroczyć ku świętości, że trzeba się wykazać odwagą, jeśli człowiek ma być naprawdę wolnym.

Ziemia opoczyńska przyjmuje nas dzisiaj w tym prastarym kościele św. Bartłomieja, który to kościół pamięta połowę czasu historii tego miasta. Ziemia opoczyńska jest wyjątkowym miejscem w Polskim krajobrazie. Jej przepiękne położenie sprawiło ze na tym właśnie skrawku Polskiej ziemi rozgrywały się sprawy o znaczeniu historycznym. Powiat Opoczyński leży na Wyżynie Kielecko - Sandomierskiej, obejmując obszar Wzgórz Opoczyńskich. Takie położenie sprawiło, że w czasie ostatnie wojny tu właśnie rozgrywały się wielkie i jakże ważne walki, które dawały narodowi wiarę i nakazywały bronić polskości do ostatniej kropli krwi. Przepiękną kartę historii tego terenu zapisał legendarny major Hubal – Henryk Dobrzański. Ten niepokorny ułan – dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Okręgu Bojowego Kielce, pokazał własnym życiem, że są sprawy, dla których trzeba umieć poświęcić największy skarb, jakim jest własne życie. Poległ pod Anielinem 30 kwietnia 1940 roku zanim na niebie pojawił się świt. Tchnął ducha w naród, który choć przegrał pierwszą bitwę nigdy się nie poddał a w końcowym efekcie pokonał wroga, który napadł, grabił i niszczył ojczyznę.

To tyle z historii, choć można by wiele przytoczyć przykładów z tej opoczyńskiej ziemi, ziemi naznaczonej kościołami i sanktuariami pomagającymi ludziom być bliżej Boga i szanować własną ojczyznę.

Dziś do kościoła, którego tradycja sięga aż XIII wieku zaprosili nas myśliwi z Koła Łowieckiego nr 16 w Opocznie o nazwie „KUROPATWA”. Powodem tego zaproszenia jest 60 rocznica istnienia Koła oraz okoliczność wręczenia sztandaru, który za kilka minut zostanie poświęcony uroczyście i z należnym szacunkiem przekazany dla członków tegoż Koła Łowieckiego. Sześćdziesiąt lat to czas jednego pokolenia. Dobra to jest okazja do takiej uroczystości, jaką przygotowali nam gospodarze. Kiedy przygotowując się na dzisiejsze spotkanie z Wami przeczytałem na stronie internetowej powiatu Opoczyńskiego słowa ukazujące przyrodę tego tereny w takim właśnie opisie jak przytoczę „Niepowtarzalne walory przyrodnicze sprawiają, że opoczyńskie zaliczane jest do najciekawszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym rejonów Polski. Liczne wapienne i piaskowcowe pagórki, przepiękne doliny rzek i urocze ustronia leśne - to charakterystyczne elementy opoczyńskiego krajobrazu. Niezapomniane wrażenie pozostawiają malownicze kamieniołomy, hałdy powyrobiskowe, jary i wąwozy stanowiące świadectwo wielowiekowego pozyskiwania różnych kopalin - rud żelaza, piaskowców i glin ceramicznych. Rozległe obszary leśne, zbiorniki wodne i rzeki tworzą swoisty mikroklimat” pomyślałem sobie, że założyciele Koła, urzeczeni jego walorami postanowili się aktywnie włączyć, aby ten stan utrzymać i zachować od degradacji.

Drodzy uczestnicy tej uroczystości. Kiedy w środkach przekazu ukazują się różne reportaże, artykuły czy filmy o łowiectwie to z całą odpowiedzialnością, jako jeden z myśliwych od prawie 20 lat mogę stwierdzić, że są one, co najmniej krzywdzące i ukazujące naszą pasje w krzywym zwierciadle. Od dawna próbuje się ukazać, że jest to grupa ludzi elitarnie dobranych i hermetycznie zamkniętych, którzy przyjęli sobie za cel strzelanie do wszystkiego, co żywe na polu czy w lesie, że jedynym ich celem jest uśmiercanie zwierzyny grubej czy drobnej czy też tak zwanego pióra. Nic bardziej mylnego. Tworzy się w ten sposób wypaczony wizerunek tych, którym zależy na harmonii przyrody, bowiem każde przegięcie w jedną czy drugą stronę – wcześniej czy później uderzy w człowieka. To właśnie myśliwi dokładają wielu starań, aby zwierzyna dzika – szczególnie w okresie zimowym była dokarmiana, by nie zabrakło siana w paśnikach i soli w lizawkach. To myśliwi dokładają starań, aby dziki zwierz pod osłoną nocy nie dostał się na uprawy ziemniaków czy kukurydzy i zniszczył ją niesamowicie szybko i bezszelestnie. Nie kto inny jak strażnicy łowieccy czuwają by zwierz nie wpadł w sidła zastawione przez kłusowników. To myśliwi z własnych pieniędzy stawiają ambony i paśniki, lizawki i poletka uprawne, aby zwierza zatrzymać bezpiecznie w jego naturalnej ostoi, jaką jest las. A celem dopełnienia dla osób nieświadomych pewnych faktów należy dodać, że w wyniku strat popełnionych w uprawach rolnych, ci właśnie myśliwi z własnych składek wypłacają odszkodowania sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby wynagrodzić starty, które dokonał zwierz dziko żyjący w polach i na łąkach. Może i ostatnio trudno się dziwić, że takie jest nastawienie mediów skoro osobny najwyżej postawione w kraju na poczet kampanii wyborczej, potrafią się wyprzeć swojej pasji i broń zamienić na fotograficzny aparat. Miejmy nadzieję, że czas zweryfikuje to i pokaże prawdziwe oblicze.

Drodzy członkowie Koła Łowieckiego „KUROPATWA” w Opocznie. Za chwilkę poświęcę Wasz nowy sztandar a odpowiednie Władze Okręgowej Rady Łowieckiej w Piotrkowie Trybunalskim przekażą Go w Wasze ręce. 

Pamiętajcie o tym, że sztandar dla Polaka jest świętością. Dlatego wspomniałem też i majora Hubala a przywołać by należało wielu innych, którzy dla chwały ojczyzny oddali wszystko, co najcenniejsze broniąc Jej dobra. Dziś nikt nie wymaga takiej ofiary, ale sztandar ten będzie sławił Wasze Koło Łowieckie i świadczył o Was. Już za tydzień staniecie swoim Pocztem sztandarowym na uroczystościach Spalskiego Hubertusa a później w wielu innych miejscach przy uroczystościach świadcząc wymownie o Kole, które reprezentować będzie sztandar noszonych przez wybranych członków Koła - ale zapewne nie jeden raz – przepasany czarnym kirem - pochyli się nad mogiłą kolegów, którzy tu polowali i dbali o środowisko. 

Nie roztrwońcie tego dziedzictwa, które narosło przez minionych 60 lat. Pamiętajcie o zmarłych członkach, którzy są w dalszym ciągu cząstką Was a wyróżnieni dziś medalami i odznaczeni nie będą pozytywnym przykładem dla młodych adeptów łowiectwa. Rodziny zaś Wasze patrząc na Was niech się radują, że należycie do tej grupy ludzi, dla których Polska jest nadrzędną sprawą choćby w wycinku przyrody – dla dobra naszego i przyszłych pokoleń a patron myśliwych św. Hubert, którego wstawiennictwa dziś szczególnie przyzywamy niech ma Was w swojej szczególnej trosce i opiece.

 To top of the page wróć na górę To top of the page


Zaloguj się

Złom

Zasłużony Dla Łowiectwa Województwa Łódzkiego

Alternative flash content

Requirements

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej

Alternative flash content

Requirements

Gościmy

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Liczba wizyt43598


Copyright by www.drezner.pl